Area Control na 3 graczy.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Errorek
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2020, 23:32
Been thanked: 1 time

Area Control na 3 graczy.

Post autor: Errorek »

Witam

Poszukuję gry area Control dla 3 graczy( raczej mało prawdopodobne by skład się zmienił). Widziałem, że jest dostępny w bardzo dobrych cenach Mezo, ale chyba coś z tą grą jest nie tak czytając i oglądając różne recenzje. Dotychczas graliśmy raczej w mało/ średnio wymagające gry (Arnak, brzdęk w kosmosie etc.) i chciałbym zaproponować coś poważniejszego. Losowość mi nie dokucza, fajnie by było by gra kończyła się w okolicach dwóch godzin, musi być to gra w języku polskimi, jeśli chodzi o budżet to prawie każdy wchodzi w grę ( nie licząc spekulacji cenowych jak przy talizmanie) Teraz coś co dla niektórych może wydać się dziwne, ale niektórzy zrozumieją. Jeśli już zdecyduje się na grę i przyjmie się ona to chciałbym mieć możliwość zakupu do niej dodatków co oznacza, że muszą one być też wydane u nas ( albo od razu zaryzykuję i wezmę all in)
Do tej pory myślałem nad:
Ankh- tutaj martwi mnie ten element fuzji bo podobnież na 3 graczy całkowicie masakruje gracza wygrywającego.
Cyklady- widziałem nową edycję na wspieraczce, z tym że to trochę kot w worku i cena za transport mnie rozkłada na łopatki (oni dla każdego egzemplarza wynajmują osobny kontener?)
Tytani- miałem do czynienia dotychczas z dwiema grami pana Łukasza i delikatnie mówiąc nie porwało.

Boje się, że z moją ekipą mam jeden strzał i jak się nie przyjmie pierwsza gra to wrócę znowu do szycia kołderki w calico (żeby nie było, super gra tylko szkoda że te koty nie walczą chociaż o miejsce na tej kołdrze)

Pozdrawiam
MowMiStefan
Posty: 639
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 69 times
Been thanked: 164 times

Re: Area Control na 3 graczy.

Post autor: MowMiStefan »

* Inis - duża negatywna interakcja.
* Tyrani Podmroku - przez skalowanie mapy chodzi bdb na 3 osoby
* Kemet (stary wersji 1.5, nowy nie wiem, nie patrzylem) - na 3 osoby tez działa, choć im więcej tym lepiej :)
* Wojna w Krainie Czarów - no cóż - o wiele lepiej chodzi w 4 i 5 osób, ale w 3 też sie da.
* El Grande - może to na pierwszy ogień - dość prosta, ale można się pobawić i chyba na 3 - ale grałem na 4 najmniej
* Endeavor Wiek Żagli + Wiek Ekspansji (koniecznie) - inne ujęcie AC i też dobrze chodzi na 3 osoby; mała negatywna interakcja
* Dead Reckoning - o ile można go nazwać AC - ale ta gra ma w sobie BARDZO dużo różnych gier :) - wymieniam bo jest zajebista, cokolwiek tam Gambit nagadał :P - oczywiscie do pełni zajebistości wymaga choć 1 sagi, a najlepiej 1 i 2 jeśli ma być na długo (saga 3 do odpuszczenia).

Ewentualnie:
* Root - najlepiej z botem, ale tutaj obawiam się tego, że masz 1 strzał.
* Cyklady (stare) - z perspektywy "1 strzału" bym uważał - przynajmniej ze stara edycją. Nie wiadomo czy trafisz Tytanami czy Hadesem :)
* Scythe - na 3 gra się spokojnie; dodaj Fenrisa i masz kampanię spoko dla 3 osób. A jak kiedyś będzie do zagrania w 6 to też zagracie i to w 2h z tłumaczeniem zasad :) (Terms&Conditions Apply)

A później:
* Chaos w Starym Świecie z Rogatym Szczurem
* Zakazane Gwiazdy :)

No i nie daj się namówić na Blood Rage - to na pewno na 3 chodzi kiepsko :P

No i zacznij od Inisa :)
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 982
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Area Control na 3 graczy.

Post autor: Leinadus »

Inis niedostępny, do tego dla mnie mega średni. Blood Rage na 3 całkiem dobrze siedzi, nie wiem skąd to narzekanie.

Sprawdź sobie jeszcze Tsukuyumi, Lords of Hellas/Ragnarok, Pan Lodowego Ogrodu - chociaż tu najlepiej na 4.
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 52 times

Re: Area Control na 3 graczy.

Post autor: minimati »

Errorek pisze: 25 kwie 2024, 15:25 Witam

Poszukuję gry area Control dla 3 graczy( raczej mało prawdopodobne by skład się zmienił). Widziałem, że jest dostępny w bardzo dobrych cenach Mezo, ale chyba coś z tą grą jest nie tak czytając i oglądając różne recenzje. [...]
To, co z tą grą jest "nie tak", nazywamy gustem, a słynie on z tego, że każdy ma swój.
MowMiStefan
Posty: 639
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 69 times
Been thanked: 164 times

Re: Area Control na 3 graczy.

Post autor: MowMiStefan »

Leinadus pisze: 25 kwie 2024, 16:07 Inis niedostępny, do tego dla mnie mega średni. Blood Rage na 3 całkiem dobrze siedzi, nie wiem skąd to narzekanie.

Sprawdź sobie jeszcze Tsukuyumi, Lords of Hellas/Ragnarok, Pan Lodowego Ogrodu - chociaż tu najlepiej na 4.
No popatrz, a ja nie wiem skąd ocena Inisa :) de gustibus non est disputandum, ale wychodzi mi, ze nie lubisz negatywnej interakcji. Inis to wlasnie taka gra, a w BR na 3 wieje wiatr. PLO na nie-4 tez nie jest zbalansowany.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Errorek
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2020, 23:32
Been thanked: 1 time

Re: Area Control na 3 graczy.

Post autor: Errorek »

minimati pisze: 25 kwie 2024, 16:26
Errorek pisze: 25 kwie 2024, 15:25 Witam

Poszukuję gry area Control dla 3 graczy( raczej mało prawdopodobne by skład się zmienił). Widziałem, że jest dostępny w bardzo dobrych cenach Mezo, ale chyba coś z tą grą jest nie tak czytając i oglądając różne recenzje. [...]
To, co z tą grą jest "nie tak", nazywamy gustem, a słynie on z tego, że każdy ma swój.
Być może, jednak odkąd kupuję gry nigdy nie widziałem tak dużej wyprzedaży takiej gry i to w tak krótkim czasie po premierze.
MowMiStefan pisze: 25 kwie 2024, 15:40 * Inis - duża negatywna interakcja.
* Tyrani Podmroku - przez skalowanie mapy chodzi bdb na 3 osoby
* Kemet (stary wersji 1.5, nowy nie wiem, nie patrzylem) - na 3 osoby tez działa, choć im więcej tym lepiej :)
* Wojna w Krainie Czarów - no cóż - o wiele lepiej chodzi w 4 i 5 osób, ale w 3 też sie da.
* El Grande - może to na pierwszy ogień - dość prosta, ale można się pobawić i chyba na 3 - ale grałem na 4 najmniej
* Endeavor Wiek Żagli + Wiek Ekspansji (koniecznie) - inne ujęcie AC i też dobrze chodzi na 3 osoby; mała negatywna interakcja
* Dead Reckoning - o ile można go nazwać AC - ale ta gra ma w sobie BARDZO dużo różnych gier :) - wymieniam bo jest zajebista, cokolwiek tam Gambit nagadał :P - oczywiscie do pełni zajebistości wymaga choć 1 sagi, a najlepiej 1 i 2 jeśli ma być na długo (saga 3 do odpuszczenia).

Ewentualnie:
* Root - najlepiej z botem, ale tutaj obawiam się tego, że masz 1 strzał.
* Cyklady (stare) - z perspektywy "1 strzału" bym uważał - przynajmniej ze stara edycją. Nie wiadomo czy trafisz Tytanami czy Hadesem :)
* Scythe - na 3 gra się spokojnie; dodaj Fenrisa i masz kampanię spoko dla 3 osób. A jak kiedyś będzie do zagrania w 6 to też zagracie i to w 2h z tłumaczeniem zasad :) (Terms&Conditions Apply)

A później:
* Chaos w Starym Świecie z Rogatym Szczurem
* Zakazane Gwiazdy :)

No i nie daj się namówić na Blood Rage - to na pewno na 3 chodzi kiepsko :P

No i zacznij od Inisa :)
Dziękuję za bardzo rozbudowaną listę, bliżej przyjrzę się kemetowi, endeavor i ta wojna w krainie czarów wygląda ciekawie. Zagłębie się w temat.
Leinadus pisze: 25 kwie 2024, 16:07 Inis niedostępny, do tego dla mnie mega średni. Blood Rage na 3 całkiem dobrze siedzi, nie wiem skąd to narzekanie.

Sprawdź sobie jeszcze Tsukuyumi, Lords of Hellas/Ragnarok, Pan Lodowego Ogrodu - chociaż tu najlepiej na 4.
Tsukuyumi bardzo podoba mi się tematycznie ale widzę że rozgrywka trwa około 4 h, podobnie lords od ragnarok z tym, że tutaj dochodzi podobnież kiepska instrukcja i pełno niedomówień.

Nie chcę wyjść na kogoś kto szuka dziury w całym, nie szukam też gry idealnej bo takiej nie znajdę. Chce tylko zmaksymalizować szansę, że uda mi się porwać moja małą paczkę do takich gier i będzie to początek naszej przygody z AR.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 982
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Area Control na 3 graczy.

Post autor: Leinadus »

MowMiStefan pisze: 25 kwie 2024, 16:36
Leinadus pisze: 25 kwie 2024, 16:07 Inis niedostępny, do tego dla mnie mega średni. Blood Rage na 3 całkiem dobrze siedzi, nie wiem skąd to narzekanie.

Sprawdź sobie jeszcze Tsukuyumi, Lords of Hellas/Ragnarok, Pan Lodowego Ogrodu - chociaż tu najlepiej na 4.
No popatrz, a ja nie wiem skąd ocena Inisa :) de gustibus non est disputandum, ale wychodzi mi, ze nie lubisz negatywnej interakcji. Inis to wlasnie taka gra, a w BR na 3 wieje wiatr. PLO na nie-4 tez nie jest zbalansowany.
Nie lubię co-opów i gier bez negatywnej interakcji ;) Jakoś Inis i jego draft mnie nie przekonał. Ogólnie najbardziej poleciłbym Zakazane, ale te dostępne w cenie, w jakiej bym nie kupił i dla paradoksu, w tej cenie też bym nie sprzedał swoich ;)

Errorek pisze: 25 kwie 2024, 16:38

Tsukuyumi bardzo podoba mi się tematycznie ale widzę że rozgrywka trwa około 4 h, podobnie lords od ragnarok z tym, że tutaj dochodzi podobnież kiepska instrukcja i pełno niedomówień.

Nie chcę wyjść na kogoś kto szuka dziury w całym, nie szukam też gry idealnej bo takiej nie znajdę. Chce tylko zmaksymalizować szansę, że uda mi się porwać moja małą paczkę do takich gier i będzie to początek naszej przygody z AR.

Pozdrawiam
Tak, Tsukuyumi jest długie, na 3 powinno być trochę krócej, jak już zaznajomisz się z grą. No i zawsze można wybrać inne warianty: krótszy, lub do określonej liczby punktów.
Cyel
Posty: 2577
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1224 times
Been thanked: 1429 times

Re: Area Control na 3 graczy.

Post autor: Cyel »

Jakkolwiek genialne by nie były Zakazane Gwiazdy i niektóre inne padające propozycje, to jeśli punktem wyjścia jest Calico, powstrzymałbym się jeszcze z ich zakupem.

Zacząłbym od prostszych i szybszych (i do wytłumaczenia i do zagrania) i tańszych tytułów. Cyklady powinny ładnie się sprawdzić, Imperial 2030 również.

Jak już zażre, to jasne, inwestycja w Zakazane Gwiazdy czy inne Age of Discovery jest wysoce polecana :)

Inis nie polecam - taka abstrakcyjna układanka bez klimatu udająca wojnę - równie dobrze mogłoby być przesuwanie suwaków zamiast kładzenia figurek. Historie opowiadane przez grę na poziomie gry w kropki.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Beerior
Posty: 70
Rejestracja: 26 maja 2020, 10:13
Has thanked: 136 times
Been thanked: 25 times

Re: Area Control na 3 graczy.

Post autor: Beerior »

Ja ostatnio ludzi w biurze wprowadzałem w świat planszówek przy pomocy Tyrants of the Underdark. Zasady bardzo proste, area control z masą negatywnej interakcji. A do tego cena przyjemna.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 627
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Area Control na 3 graczy.

Post autor: Michito »

Brzmi jak San Marco :)
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 841
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 193 times

Re: Area Control na 3 graczy.

Post autor: Seraphic_Seal »

Errorek pisze: 25 kwie 2024, 16:38 podobnie lords od ragnarok z tym, że tutaj dochodzi podobnież kiepska instrukcja i pełno niedomówień.
Ogarniałem ostatnio instrukcję (sama podstawka), potem zagraliśmy dwa razy. Instrukcja jakaś najgorsza nie jest (niepotrzebnie skomplikowana względem zawartości gry, ale tragedii nie ma. Taki tam już standard ARów xD), niedomówień tam według mnie nie ma (no może poza jednym, które można spokojnie wziąć na logikę. No i jeszcze opisy umiejętności są strasznie dziko napisane xD). Według BGG na 3 osoby niby najlepiej - moja druga gra była na 3 osoby i w sumie jakoś tak pusto wydawało mi się na mapie. Ale ta gra wymaga chyba, żeby każdy miał za sobą kilka partii, żeby grać sensownie. Przez natychmiastowe warunki zwycięstwa trzeba mocno pilnować przeciwników, a ciężko to robić gdy nie zna się jeszcze dobrze gry.

Jak się ogarnia już grę to zaryzykuje stwierdzenie, że 3-osobową partię idzie zamknąć w 2,5 godziny.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1188
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 258 times
Been thanked: 286 times

Re: Area Control na 3 graczy.

Post autor: siepu »

Akurat Mezo jest bardzo dobrą grą, tylko z tragiczną instrukcją + podział rzeczy na różne pudełka. Po prostu ciężko zacząć grać :) Ale moim zdaniem jak szukacie area control to warto.
Kajak
Posty: 180
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 108 times
Been thanked: 34 times

Re: Area Control na 3 graczy.

Post autor: Kajak »

Mnie się bardzo podobała gra "Circadians - ład chaosu ".
ODPOWIEDZ