Zamki Szalonego Króla Ludwika (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Kolejarz »

Czy po polsku tytuł gry nie powinien brzmieć "Zamki króla Ludwika Szalonego"?
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: palladinus »

Myślę, że oba tłumaczenia są do przyjęcia, a zważywszy, że historycy uważają, że Ludwik nie był szalony, nie powinno to wpłynąć na przyjemność płynącą z rozgrywki ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

tokage pisze: wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią że w maksymalnie 120 dni gra powinna być w Waszych domach :)
Toż to cztery miechy! Jak ja dożyję... :roll:
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4053
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: AkitaInu »

Szkoda tego pomysłu z wypraska... ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: TTR_1983 »

Bea pisze:
tokage pisze: wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią że w maksymalnie 120 dni gra powinna być w Waszych domach :)
Toż to cztery miechy! Jak ja dożyję... :roll:
raczej pół roku, 2 miesiące kampanii+4 miesiące oczekiwania
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tokage »

mulek18 pisze:raczej pół roku, 2 miesiące kampanii+4 miesiące oczekiwania
Niestety, alternatywnie gra mogła by być jeszcze przed świętami, tyle że w europejskiej cenie - 50 euro (np. tutaj http://www.spiele-offensive.de/Spiel/Ca ... 15828.html) czyli na półkach pewnie 199 zł. W najtańszych sklepach byłaby do wyciągnięcia za jakieś 150-160 zł pewnie.
Uznaliśmy, że wolimy poprosić Was o pomoc i utrzymać 139 zł...

Kolejarz pisze:Czy po polsku tytuł gry nie powinien brzmieć "Zamki króla Ludwika Szalonego"?
Teraz jak o tym wspominasz to może mieć sens. Tylko fajniej brzmi "Chodź zagramy w Zamki szalonego króla" (jakoś wszyscy o tym biednym Ludwiku zapominają) niż "Chodź pykniemy w Zamki króla Ludwika"
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Kolejarz »

palladinus pisze:Myślę, że oba tłumaczenia są do przyjęcia, a zważywszy, że historycy uważają, że Ludwik nie był szalony, nie powinno to wpłynąć na przyjemność płynącą z rozgrywki ;)
A jednak poprawność historyczna i językowa nie powinny być bez znaczenia, nawet jeśli chodzi tylko o zabawę. Właśnie w obliczu najnowszych doniesień lepiej brzmi "Ludwik Szalony", jako usankcjonowany tradycją przydomek (które przecież nie zawsze są sprawiedliwe i trafne, ale z tego każdy sobie zdaje sprawę). Kiedy natomiast zaczynamy mówić o "szalonym królu Ludwiku", to poddanie wątpliwości jego stanu umysłu jest znacznie bardziej dosadne.

Ja proponuję wydawnictwu zastanowić się jeszcze nad tą kwestią, póki jest czas. Może ankieta w trakcie kampanii? Może rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie z imienia w tytule? Skoro i tak ma być zapominane...
W niemieckim wydaniu z kolei nie pojawia się przydomek - niemieckojęzyczny odpowiednik Szalonego nie jest znany w ich tradycji, a sama postać króla Ludwika jest im bliższa i inaczej odbierana, przynajmniej w części regionów.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4053
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: AkitaInu »

Niewygodna ta nazwa proponowana przez Ciebie ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Kolejarz »

AkitaInu pisze:Niewygodna ta nazwa proponowana przez Ciebie ;)
Niestety! Ja nic nie narzucam, ale to jednak tytuł gry. Dobrze się zastanowić nad takim, która będzie wygodna w użyciu, atrakcyjna marketingowo, ale też niekłująca tych nielicznych, którzy się chwilę nad nią zastanowią.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: palladinus »

Kolejarz pisze:
palladinus pisze:Myślę, że oba tłumaczenia są do przyjęcia, a zważywszy, że historycy uważają, że Ludwik nie był szalony, nie powinno to wpłynąć na przyjemność płynącą z rozgrywki ;)
A jednak poprawność historyczna i językowa nie powinny być bez znaczenia, nawet jeśli chodzi tylko o zabawę. Właśnie w obliczu najnowszych doniesień lepiej brzmi "Ludwik Szalony", jako usankcjonowany tradycją przydomek (które przecież nie zawsze są sprawiedliwe i trafne, ale z tego każdy sobie zdaje sprawę). Kiedy natomiast zaczynamy mówić o "szalonym królu Ludwiku", to poddanie wątpliwości jego stanu umysłu jest znacznie bardziej dosadne.

Ja proponuję wydawnictwu zastanowić się jeszcze nad tą kwestią, póki jest czas. Może ankieta w trakcie kampanii? Może rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie z imienia w tytule? Skoro i tak ma być zapominane...
W niemieckim wydaniu z kolei nie pojawia się przydomek - niemieckojęzyczny odpowiednik Szalonego nie jest znany w ich tradycji, a sama postać króla Ludwika jest im bliższa i inaczej odbierana, przynajmniej w części regionów.
Właśnie z uwagi na to, że szaleństwo Ludwik II Bawarskiego jest raczej legendarne, a jego przydomek jest raczej pobocznie używany, nie widzę naruszenie poprawności ani historycznej, ani językowej.
Tytułowe szaleństwo jak rozumiem, może odnosić się do sposobu budowania zamku w grze, nie koniecznie z normami architektonicznymi, więc każdy gracz może być nieco szalonym królem, nie koniecznie Ludwikiem.
Do mnie bardziej przemawia obecny tytuł.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4053
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: AkitaInu »

Do mnie tez:) szczególnie ze kazdy będzie mowic "może zagramy w zamki? " ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Kolejarz »

I właśnie takie legendarne szaleństwo najlepiej opisuje przydomek, chociaż w tym przypadku faktycznie nie jest on powszechnie stosowany. Tytuł "Zamki szalonego króla Ludwika" jednoznacznie sugeruje, kto jest szalony i trudno tu doszukiwać się metafor. Sam tytuł brzmi jednak dobrze, ale może większe pole do interpretacji dawałby, gdyby zabrakło w nim imienia rzeczywistego króla (opis postaci pewnie i tak znajdzie się w instrukcji). W myśl zasad gracze wcielają się w architektów czy budowniczych, a król dalej jest jeden i ten sam.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: BartP »

A nie lepiej Zamki Bawarii? :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: rastula »

to może "Szelenie fantazyjne pałace Ludwiga Friedricha Wilhelma von Wittelsbach z bożej łaski króla Bawarii, księcia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, palatyna Wittenbergi i Hesji, kawaler orderu Łaźni ze wstęgą etc etc" ;)
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Kolejarz »

Ja bym wspierał. ;)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4053
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Odp: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: AkitaInu »

rastula pisze:to może "Szelenie fantazyjne pałace Ludwiga Friedricha Wilhelma von Wittelsbach z bożej łaski króla Bawarii, księcia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, palatyna Wittenbergi i Hesji, kawaler orderu Łaźni ze wstęgą etc etc" ;)
+1!! Albo szalone zamki ludwiczego krola ;) a na poważnie, dajmy juz spokoj :) nazwa jest spoko tak czy siak ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

Kolejarz pisze:Ja bym wspierał. ;)
Też bardzo bym chciała wesprzeć, ale czy faktycznie trzeba czekać aż pół roku? Bo jeśli tak to się zastanawiam, czy to ma sens, gra jest praktycznie niezależna językowo... Chętnie pograłabym już teraz bo wygląda na fajną. Dylemat!
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: palladinus »

BartP pisze:A nie lepiej Zamki Bawarii? :)
To jest myśl! "Die Burgen von Bayern" i polska edycja lepiej się sprzeda w Niemczech niż niemiecka ;)
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Kolejarz »

Bea pisze:
Kolejarz pisze:Ja bym wspierał. ;)
Też bardzo bym chciała wesprzeć, ale czy faktycznie trzeba czekać aż pół roku? Bo jeśli tak to się zastanawiam, czy to ma sens, gra jest praktycznie niezależna językowo... Chętnie pograłabym już teraz bo wygląda na fajną. Dylemat!
Cena będzie niższa, a grafiki zmienione - te czynniki mogą pomóc w decyzji, a start już niedługo.
100ch
Posty: 44
Rejestracja: 26 maja 2011, 14:41
Lokalizacja: Kraków

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: 100ch »

Uważam, że ważne jest zostawienie w tytule w jakimkolwiek odniesieniu słowa "szalony". Spójrzcie na recenzje gry (np Radho). Układy, jakie powstają z kładzionych kafli pomieszczeń w zamku są nieraz abstrakcyjnie, nielogiczne i śmieszne. No ale (jak to w recenzji mówił Radho) przecież to jest zamek szalonego króla, więc wszystko się zgadza. :)
Ostatnio zmieniony 13 lis 2014, 11:24 przez 100ch, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

Kolejarz pisze:
Bea pisze:
Kolejarz pisze:Ja bym wspierał. ;)
Też bardzo bym chciała wesprzeć, ale czy faktycznie trzeba czekać aż pół roku? Bo jeśli tak to się zastanawiam, czy to ma sens, gra jest praktycznie niezależna językowo... Chętnie pograłabym już teraz bo wygląda na fajną. Dylemat!
Cena będzie niższa, a grafiki zmienione - te czynniki mogą pomóc w decyzji, a start już niedługo.
Jak to grafiki zmienione? O ty nie słyszałam. Mam nadzieje, że będzie można zobaczyć propozycje grafik przed podjęciem decyzji o wsparciu.
Ostatnio zmieniony 13 lis 2014, 11:21 przez Bea, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Lothrain »

Słabo słuchałaś ;) Mają być ładniejsze od tych szaro-burych barw obecnej wersji.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: rastula »

już niedługo zobaczymy co wydawca dla nas przygotował - jeśli będzie dobrze to poczekam - gier mam aż za dużo do ogrania ;)
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: polaquinha »

Wohoa, na wspieram.to będzie 30 szt po 99zł
ale pokuuusaaaa :D
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: TTR_1983 »

polaquinha pisze:Wohoa, na wspieram.to będzie 30 szt po 99zł
ale pokuuusaaaa :D
skąd info?
ODPOWIEDZ