Tajemnica opactwa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
szajus2
Posty: 64
Rejestracja: 27 paź 2014, 18:19
Been thanked: 1 time

Tajemnica opactwa

Post autor: szajus2 »

Witam, czy są tutaj ludzie posiadający grę w swojej kolekcji? Będę wdzięczny za opinie na jej temat. :)
Ufiaq`
Posty: 146
Rejestracja: 29 paź 2011, 18:00
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Odp: Tajemnica opactwa

Post autor: Ufiaq` »

Mam w swojej kolekcji. Gra się u mnie sprawdziła. Grałem z różnymi zestawami znajomych przeważnie nowicjusze i zabawa była fajna. Jednak wymaga trochę koncentracji i uwagi, bo jak kross nie mając pewności skali jakiegoś mnicha mouse się okazać że nie znajdziecie mordercy.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Tajemnica opactwa

Post autor: sirafin »

Całkiem przyjemna i bardzo ładnie wydana gra dla miłośników dedukcji i łamigłówek w stylu sudoku. Do kupienia tylko wersje obcojęzyczne, ale w sieci są materiały do druku w wersji PL, jeśli kogoś martwi bariera językowa. Sposób rozgrywki może początkowo sprawiać problemy, główna mechanika polega na zadawaniu w odpowiedni sposób pytań innym graczom i w pierwszej chwili może to być mało intuicyjne.

Jeśli klimat klasztoru i kryminału nie jest głównym kryterium wyboru, to z gier podobnego typu polecam przyjrzeć się też Alchemists od Czech Games Edition. Moim zdaniem ciekawsza i bardziej rozbudowana opcja niż Tajemnica Opactwa, a oparta o bardzo podobny mechanizm dedukcji polegający na eliminacji kolejnych "podejrzanych". W tym roku będzie polska wersja.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Tajemnica opactwa

Post autor: charlie »

U nas Mystery of the Abbey regularnie ląduje na stole i jest to jedna z naszych ulubionych gier. Graliśmy w każdym możliwym składzie po kilka razy i zawsze było super, chociaż we 3 najgorzej. Co ciekawe, z reguły im więcej graczy, tym krótsza gra. Każdy z kim graliśmy (ponad 20 osób) był grą zachwycony. Trzeba się trochę przyzwyczaić do zadawania pytań i pierwsze gry będą nieco dłuższe, ale potem to już tylko świetna zabawa na ok. 60 min. Zawsze pojawia się mnóstwo żartów sytuacyjnych, wplatamy wątki fabularne, śmiejemy się, że ktoś o czymś zapomniał lub z dziwnych pytań. Gra jest lekka, zasady proste, ale zarazem oferuje całkiem sporą dawkę myślenia w czasie rozgrywki, co czyni ją z jednej strony idealną grą do piwa, a z drugiej taką, przy której jednak trzeba się skupić. Bardzo dobry tytuł jako gateway do nowoczesnych planszówek. Możliwość gry do 6 graczy w sensownym czasie to dodatkowy atut

Na razie praktycznie same superlatywy, więc może dla balansu dodam kilka minusów:
- wspomniany brak edycji PL (dużo tekstu na większości kart, ale jest to dość prosty język i zawsze można spolszczyć, no ale jak ktoś nie lubi takich modyfikacji, to nie ma siły),
- czasami bywają przestoje jak ktoś zbyt długo analizuje lub próbuje zadać pytanie,
- bywa, że ktoś wydedukuje coś błędnie, po czym nieświadomie wprowadza innych w błąd,
- jak to w imprezowo-dedukcyjnych grach bywa dużo zależy od grona - w naszych sprawdziło się za każdym razem, ale na pewno znajdą się tacy co nie strawią tego typu gry,
- losowość spora, zwłaszcza przy kartach skryptorium i biblioteki, czasami ktoś wygrywa przypadkiem.

Nawet się trochę minusów nazbierało, ale gra jest tak przyjemna, że to i tak nieważne. Na pewno polecam sprawdzić, bo mechanizm zadawania pytań oryginalny i się sprawdza doskonale, gra jest wydana ślicznie (Days of Wonder), no i dzięki ulepszeniom jest to zdecydowanie coś więcej niż Clue/Cluedo (choć podobieństwa widać gołym okiem). Polecam zwłaszcza dla tych, którzy lubią gry dedukcyjne.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Tajemnica opactwa

Post autor: Piehoo »

Poznałem tą grę dosłownie kilka dni temu. Miłe zaskoczenie.
Proste zasady, sprawnie przebiegająca rozgrywka. Jedynym problemem spora zależność językowa. Jeżeli ludzie przy stole nie znają angielskiego to można ratować się tylko tłumaczeniem z instrukcji Rebela.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: Tajemnica opactwa

Post autor: Harun »

U mnie się sprawdziła.

Jest to jedna z nielicznych gier, w które lubię grać dla samej gry, a nie dla wyniku (wygranej).
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Tajemnica opactwa

Post autor: hydrox »

Myślicie, że jest jakaś szansa na tą grę w wersji PL w najbliższym czasie?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Tajemnica opactwa

Post autor: sirafin »

Znaczy sugerujesz, że mogą zrobić wersję PL na dziesiątą rocznicę od premiery? :D
Tak, gierka ma już swoje lata. Nie wydaje mi się, aby nagle REBEL niespodziewanie stwierdził, że polonizacja tego akurat tytułu, to będzie hicior.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Tajemnica opactwa

Post autor: charlie »

Nie no, zdarza się, że polskie wersje są wydawane po kilku latach, natomiast również nie sądzę, żeby było to w wypadku Mystery of the Abbey. Tym bardziej, że coraz więcej gier wychodzi i polskim wydawnictwom trudno nadążyć wydawać świeże tytuły. Gdyby to była gra bardzo popularna, to może. Z drugiej strony, nie wiem dlaczego nie jest taka znana. Tak czy inaczej, nie ma co czekać na wersję PL.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Tajemnica opactwa

Post autor: Piehoo »

Przydałaby się ta gra w wersji PL. Byłaby to bardzo fajna pozycja do wciągania nowych graczy.
Nagrałem materiały na temat Tajemnicy opactwa:
Rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Tajemnica opactwa

Post autor: hydrox »

Piehoo pisze:Przydałaby się ta gra w wersji PL. Byłaby to bardzo fajna pozycja do wciągania nowych graczy.
Nagrałem materiały na temat Tajemnicy opactwa:
Rozgrywka
Recenzja
Hmmm... po Twojej recenzji jeszcze bardziej kibicuję tej grze w kwestii wydania PL, choć to pewnie mało prawdopodobne :/
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Tajemnica opactwa

Post autor: Piehoo »

Jedna osoba w komentarzu pod filmikiem napisała że są karty PL do pobrania. Za ładnie to nie będzie wyglądać, ale można sobie pokombinować z tłumaczeniem.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Święty
Posty: 188
Rejestracja: 04 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Tajemnica opactwa

Post autor: Święty »

Tą osobą co napisała, że są na necie do druku tłumaczenia kart byłem ja :)
Mam na kilku kartkach A4 z laserowej drukarki wydruk tłumaczeń i nie jest źle.
Warto nakleić na karty z angielskim jeśli się w to często gra z ludźmi z angielskim na bakier ;) Ale z drugiej strony tego angielskiego można się wyuczyć po kilku partiach.

Szczerze to mam kilka gier, w których coś mam ponaklejane z polskim tłumaczeniem i nikt nie narzeka. Przecież to ma dla grających spełniać rolę i już.
..: In Trance We Trust :..
Gry Świętego
ODPOWIEDZ